JAKIE SĄ OBJAWY USZKODZENIA TURBOSPRĘŻARKI?

-brak mocy i siwy dym za autem, gwizd -kompletnie zniszczone ułożyskowanie i uszczelnienie- należy bezzwłocznie zgasić silnik, gdyż można go uszkodzić kompletnie, z powodu braku smarowania. Olej silnikowy wydostaje się w dużych ilościach do wydechu i do kolektora ssącego, jak go zabraknie silnik się zatrze.

-nagły spadek mocy i gwizd bez dymu możliwe zatarcie i uszkodzenie łożysk i wirnika, możliwe uszkodzenie koła kompresji przez wpadnięcie ciała obcego od strony filtra powietrza

-chwilowe braki mocy, bez dymienia, po zgaszeniu silnika i ponownym odpaleniu przez pewien czas jest ok. Możliwe zacinanie się zmiennej geometrii


NAJCZĘSTSZE AWARIE TURBOSPRĘŻARKI

USZKODZENIA KOŁA KOMPRESJI
– Spowodowane wtargnięciem ciał obcych od strony rury do filtra powietrza i odmy. To uszkodzenie jest od razu widoczne. Przy montażu turbosprężarki należy skontrolować kanał wlotu powietrza, Jak i również należy sprawdzić szczelność i czystość rur oraz stan filtra powietrza doprowadzającego powietrze do turbo, oraz sprawdzić, wymyć lub wymienić odmę, bo często też z niej wylatują nagromadzony nagar. W takim stanie nie należy użytkować turbiny ze względu na utratę wyważenia jak i głośnego “gwizdu turbosprężarki”.
  
– Zdarzają się również przypadki, że koło kompresji uszkodzi się w wyniku zamarznięcia kropli wody w przewodzie do filtra powietrza lub w odmie, najczęściej w autach 1,3 diesel OPEL FIAT.wtedy widoczne jest typowe odgięcie jednej z łopatek
– Uszkodzenie spowodowane luzem wzdłużnym wirnika

USZKODZENIA WIRNIKA
– uszkodzenie krawędzi natarcia spalin, spowodowanie wpadnięciem ciała obcego od strony głowicy np:
– odłamany kawałek świecy żarowej, zapłonowej,
– kawałek prowadnicy lub gniazda zaworu,
– część klapki, przepustnicy, nagaru z kolektora ssącego,

– uszkodzenie krawędzi natarcia spalin, spowodowane uszkodzonym, lejącym wtryskiem,
co za tym idzie zbyt duża ilość paliwa jest podawana na dany cylinder, przelatuje kolektorem wydechowym i spala się dopiero w turbinie topiąc jej elementy.

– w wyniku pracy na zbyt brudnym oleju silnikowym, wyciera się bieżnia wałka turbosprężarki i łożysk (głębokie rysy).

Możliwe przyczyny:
– Odrywający się nagar w rurce zasilającej.
– Niewłaściwy olej silnikowy, lub zbyt rzadka wymiana oleju wraz z filtrem.
– Zła, jakość lub zapchany filtr oleju.
– Brudna miska olejowa, zapchany smok
– Niedbałego montażu turbiny, rurka zasilania ubrudzona w piachu, ziemi, lub podczas montażu do kanału zasilania olejem dostały się śmieci
– Nie wyczyszczone kanały olejowe po remoncie kapitalnym silnika.
– Uszkodzona panewka na wale korbowym.

– spowodowane niedostatecznym, lub brakiem smarowania.
– zagnieciona, lub niedrożna rurka zasilająca
– zatkane sitko w krućcu olejowym, przeważnie w 1,6 HDi
– popsuta pompa olejowa, lub zawór przelewowy
– zbyt niski poziom oleju, lub jego brak
– uderzona miska olejowa
 


NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY USZKODZENIA TURBOSPRĘŻARKI

Zbyt rzadkie wymiany oleju i filtrów, gaszenie turbiny po przegazowaniu silnika, gaszenie silnika zaraz po ”ostrej ” jeździe, suchy start turbosprężarki, dynamiczna jazda na zimnym silniku, te czynniki powodują uszkodzenie turbosprężarki.


JAK WYMIENIĆ TURBOSPRĘŻARKĘ?

– Przed zamontowaniem nowej turbiny należy upewnić się, czy z kolektora wydechowego nie wylecą jakieś ciała obce, które mogłyby uszkodzić turbinę.

– Jeśli przed uszkodzeniem poprzedniej turbiny lub po założeniu nowej, z rury wydechowej wydobywał się niebieski dym, znaczyłoby to, że ,,leją” wtryski. Należy to naprawić gdyż uszkodzony układ wtryskowy powoduje, że nadmiar paliwa spala się w turbinie, wypala i uszkadza wałek turbiny. Dym może być widoczny również przez jakiś czas jeśli układ wydechowy był zaolejony (trzeba wtedy pospuszczać olej z tłumików)

– Wyjąć przewody od turbiny do filtra powietrza, przewód do odmy i samą odmę, sprawdzić, czy nie ma pęknięć lub ubytków, wymyć i wydmuchać sprężonym powietrzem. W niektórych autach np audi 2.5tdi, bmw1, 3, 5, 7. 2.0d 3.0d renault 1,9 dci itd. należy wymienić lub chociaż wymyć odmę. Filtr powietrza przedmuchać lub wymienić. Ciała obce w tej części mogą bardzo szybko uszkodzić aluminiowe koło kompresji. Odma inaczej rekuperator separuje olej silnikowy od oparów, jeśli jest ona chociażby zabrudzona do turbiny od strony filtra dostaje się olej, lub wpada nagar, a jeśli odma jest całkiem zabita lub przewody doprowadzające, to w silniku tworzy się nadmierne ciśnienie, co powoduje wycieki wewnątrz silnika i puszczanie oleju turbiną od strony gorącej .

– Sprawdzić, czy w intercoolerze nie nagromadził się olej lub śmieci z uszkodzonej turbiny, jeśli tak, to należy go wyjąć, wypłukać benzyną i wydmuchać, gdyż nagromadzony olej może być wdmuchnięty przed nowe turbo do kolektora ssącego, co mogłoby spowodować samozapłon silnika.(jeśli już by do tego doszło, trzeba silnik zdusić na biegu sprzęgłem z wciśniętym hamulcem), lub jego uszkodzenie, gdyż tłok nie będzie miał gdzie go scisnąć.

– Jeśli uszkodzona turbina jest ,,sucha” to winą jest brak smarowania, należy wtedy usunąć usterkę (rurka doprowadzająca niedrożna, najczęściej w silnikach 1,6 90 i109 KM-trzeba wydłubać sitko pod katalizatorem w krućcu rurki zasilającej turbiny) pompa olejowa uszk.najczęściej w vw audi 2,0 tdi, zawór przelewowy, zawór zwrotny w filtrze oleju itp.) i sprawdzić ciśnienie smarowania manometrem.

– Profilaktycznie należy wymienić olej wraz z filtrem. Gdyż zanieczyszczony olej mógł wytrzeć łożyskowanie turbiny i może też uszkodzić następną. Z uszkodzonej turbiny przedostały się opiłki do miski olejowej. Stary filtr czasem jest zabity, co powoduje spadek ciśnienia, lub puszcza ciśnienie ,,bokiem” brudnego oleju. W ekstremalnych przypadkach zaleca się mycie miski olejowej zwłaszcza w samochodach RENAULT 1,9

– Uważać by do otworu zasilania olejem nie dostał się żaden paproch. W żadnym przypadku nie należy stosować silikonu, gdyż kanaliki smarujące są bardzo małe i łatwo można je zatkać, co spowoduje zatarcie turbiny.

– Przed pierwszym uruchomieniem silnika, należy zdjąć podciśnieniowy gumowy wężyk z aktuatora (gruszki) turbiny I zatkać go małą śrubką. Robimy to w celu spowolnienia obrotów wałka turbiny, żeby zapowietrzony układ smarowania nie zatarł turbiny i zdążył się wypełnić olejem.

– W celu uniknięcia suchego startu turbiny, trzeba popuścić lekko śrubunek na rurce zasilającej olejem turbinę i chwilę pokręcić silnikiem (bez odpalania) przez ok 30 sek, lub do momentu aż olej pojawi się w rurce. Jednak nie robić tego zbyt długo (do 3 minut) gdyż w niektórych autach np w bmw po 2006 r. w silniku np 320d 163KM nie można odpowietrzyć układu olejowego samym rozrusznikiem z powodu zbyt niskich obrotów silnika.

– Gdy nowe turbo jest już założone, po odpaleniu silnika nie gazować przez czas ok 15 min. sprawdzić, czy wszystkie połączenia są szczelne. Przez pierwsze 10 km nie przekraczać 2000 obr/min.

– Gasić silnik tylko z wolnych obrotów(nie gazować przed zgaszeniem), po ostrej jeździe poczekać aż ostygnie przed zgaszeniem. Na zimnym silniku przyspieszać spokojnie I nie przekraczać 2000-2500 obr/min

– Olej wymieniać w zależności od jego stanu, lecz nie później niż 10-15 tys km nie stosować oleju 15w40, nie wlewać oleju lepszego niż był wcześniej, chyba że wymyto dokładnie silnik od wewnątrz.. Kontrolować jego stan


JAK ZAMÓWIĆ TURBOSPRĘŻARKĘ?

Najczęściej wystarczy podać markę, model, pojemność, moc i rocznik samochodu.
Czasami jednak trzeba podać numer z aluminiowej tabliczki, podkreślony czerwoną kreską, w większości przypadków znajduje się ona na aluminiowym deklu obok rury od filtra powietrza.
Lub wysłać nam swoją turbinę na adres podany w dziale KONTAKT
W przypadku wysłania naszej gotowej turbiny zanim klient dostarczy nam swoją uszkodzoną, do ceny doliczana jest kaucja, którą oddajemy po przysłaniu do nas starej turbosprężarki